Články
Zajímavé čtení na dlouhé chvíle
Úvod aneb to si musí rozhodnout každý sám
Ladislav Košík
8. 1. 2013 |
Pozdravuji všechny zájemce o bioplyn a věcí s ním souvisejících, kteří se dopídili až k tomuto článku, doufajíc, že se ohledně této tematiky něco nového dozví a přitom se jim povedlo vyčlenit si pro toto samostudium i pár volných chvil ke čtení.
Když já jsem původně začínal s nejistým oťukáváním a seznamováním se s věcmi kolem bioplynu, taky jsem nevěděl kam mně to povede. Jelikož v té době nebyla v ČR ani SR k dispozici téměř žádná rozumná a odborná literatura k bioplynu (ne to ještě studijní obory nebo předměty, které by člověk mohl absolvovat), byl jsem bohužel/bohudík odkázán k procvičování samostudia a stejně jako Vy dnes, jsem se i já zvídavě proklikával hodiny na internetu (mimo jiné).
Na začátku to jde se získáváním informací strašně rychle, až najednou měsíce jen plynou a Vy si uvědomíte, že jste narazili na novou přínosnou informaci, která přišla např. až po půl roce a postupem času přicházejí další nové ještě později. Čili, jak jsem si sháněl pořád víc informací (hlavně těch odborných a užitečných, a ne balastu, kterého jsou dnes na internetu mraky), tak jsem si vlastně uvědomil, že je to problematika, které se chci věnovat celý život. Když Vás něco pohltí tak jako mně bioplyn, tak pořád na to myslíte, sníte o tom, vstáváte a usínáte s tím a každá debata s kýmkoliv se postupně zvrtne na toto téma, je to až děsivé a úžasné zároveň.
Tímto neustálým přemýšlením postupně pochopíte, že pak důležitější než samotné hledání informací je schopnost umět si tyto informace logicky spojit a pak už jen každá další dotváří celou tu mozaiku a začne Vám dávat odpovědi až se ukážou do té doby neuvědomované souvislosti a spojitosti. To se mi na tom strašně líbí a je to ještě lepší pocit, než když provozovateli stanice dáte jako člověk (od kterého moc nečeká) radu, kterou jste mu ušetřili velké trápení ale hlavně hodně peněz na bioplynce. A vy víte že ta pomoc, kterou by mu dal jen málokdo a kterou se nedozví z žádného manuálu ani od žádných profesionálů, vychází pouze a jen z Vašich vědomostí a zkušeností.
Ze všeho nejtěžší a nejdůležitější bylo položit si zásadní otázku a udělat základní rozhodnutí. Alespoň u mně to tak bylo. Ta otázka zněla, zda se skutečně chci pustit do vlastní malé bioplynky, no a odpověď už pochopitelně znáte, i když jsem nad ní také dlouho (a možná až moc) váhal. Já jsem se již rozhodl! A pokud už máte tuto otázku také zodpovězenou, pak se můžete začít trápit dalšími souvislostmi, jako např. zda zvolit suchou nebo mokrou technologii/fermentaci atd. Jelikož se zatím motám kolem bioplynu pouhých 14 let (teoreticky, ve výzkumu, prakticky), při zvážení nabízených možností, výhod i nedostatků technologií, zvolil jsem si semi 2-stupňovou mokrou fermentaci, kterou ještě rozvedu v dalších článcích.
Jestli nad svoji malou bioplynovou stanicí alespoň trochu reálně přemýšlíte, pak je potřeba podat žádost o připojení opravdu co nejdřív. Jednak budete mít jistotu, zda Vaše zařízení jsou schopni ale hlavně ochotni připojit ve Vašem místě a daném výkonu, a jednak distribuční společnosti postupně návrhy smluv o připojení neustále znevýhodňují a rovněž jejich lobby se čím dál víc zapracovává i do legislativy. Jakmile máte návrh smlouvy podepsaný, pak už musejí obě strany postupovat dle něj.
Doufám, že i tento krátký úvodní článek Vám něco pozitivního a snad i trochu odborného k bioplynu přinesl a neodradil Vás od dalšího poznávání tak úžasných věcí, jakou bezpochyby bioplynové technologie jsou. Je to neskutečný dělat ze "sraček" energii, kde již platí nové přísloví, že dnes i z hovna bič upleteš, i zapráskáš s ním, tak bacha a nezaser se.